Süthető gyurma

Sziasztok!

Gondoltam, mivel nálam is a süthető gyurmával kezdődött minden, a blogot ezzel a bejegyzéssel avatnám fel. :)



A süthető gyurmákból több fajta/márka is létezik, de én mindig is kizárólag a FIMO gyurmákkal, termékekkel dolgoztam, mert ár-érték arányban, ez a legjobb.

A süthető gyurma annyiban különbözik a sima gyurmától, hogy sütéssel tartós, és szép eredményt érhetünk el. A FIMO-nál alapvetően három főfajta van: classic, soft, és effect.

Classic: keményebb a többi gyurmánál, ezért én nem sokat vettem ebből a fajtából.
Soft: mint ahogy nevében is benne van, puhább, és színei is élénkebbek.
Effect: ezek mindig valamilyen különleges színt/hatást birtokolnak, pl.: csillámos, sötétben világító, áttetszővé váló, stb.
További fajták még a Kids(=kifejezetten gyerekeknek), Air(=levegőn száradó) és Puppen(=bőr színek), valamint engem is újdonságként ért a FIMO professional.
FIMO soft színek


A FIMO még sok olyan terméket gyárt, ami segíti, könnyebbé, vagy épp szebbé teheti a készülő művet. Néhány ezek közül, a teljesség igénye nélkül:
- folyékony gyurma (=ezzel akár képeket is tehetsz a gyurmára, vagy gyurmával összekeverve "öntetet" tehetsz a gyurmasütidre)
- gyurma lakk (kisebb, nagyobb kiszerelésekben, selyemfényű, vagy fényes)
- csillámpor (arany, ezüst, bronz)
- metal leaf; leginkább a füst fóliához tudnám hasonlítani (arany, ezüst, vörös- és sárgaréz)
- gyurmanyomatok (hasonló egy szilikonpróbához)
- modellező szerszámok
- gyurmanyújtó gép
- nyújtó henger
- vágó pengék
- stb.
Aki többre kíváncsi, katt: http://www.staedtler.com/en/products/products-for-modelling-and-crafting/

Vannak még eszközök, amelyeket bármelyik hobbiboltban beszerezhetsz, és általában fontos kellékei a gyurmázásnak. Ilyen pl. az ún. szerelőpálca. Ezek 100Ft körüli összegbe kerülnek. Hasonlóan jól jöhet még a fémkarika, a pillanatragasztó, és persze láncok, kapcsok, bármi ami szükséges műved tökéletesítéséhez. Olyanok mint tű, kupak, vagy ilyen otthon talált dolgok is sok mindenre jók lehetnek.
Szerelőpálca

Néhány dolog a munka folyamatról:
- A gyurma felbontásakor még viszonylag jól kezelhető, de a későbbiekben érdemes celluxszal lezárni, és akár még folpackal is körbetekerni, hogy minél biztosabban el legyen zárva a levegőtől.
- A gyurmát a kéz melege szelídíti meg leginkább, de (nem jöttem rá) a hajszárító nagyon hamar kezes báránnyá teszi. Ne ijedj meg, ha a gyurma töredezik, porlik, ez sajnos velejárója, minél jobban felmelegszik, a kis darabokat összegyúrhatod.
- Fontos hogy a világosabb színeknél, főleg ha előtte erős színekkel dolgoztál előtte, hogy moss kezet, mert csalódás lehet, ha az amúgy kész művet, a fehér gyurmába ragadt koszok, szöszök borítják, vagy épp ha a fehér már nem is fehér hanem mondjuk rózsaszín.
- A gyurmákat elvileg 20-30 percig kell sütni, de ez nagyban függ a hőfoktól (ez 110°C) folyamatosan figyeld a sütőben levő gyurmát, mert ha esetleg füstöl, elszíneződik (személyes tapasztalat) akkor azonnal ki kell venni, de ezeket inkább ne várd meg. Nagyon extrém esetben (szintén saját tapasztalat) a gyurma szétfolyik, és megfeketedik; szabályosan odaég.
- A gyurmákat ne tárold műanyag dobozban mert (ez viszont nem velem fordult elő :P) a gyurma és a műanyag nem barátok, és megoldja a műanyagot. A legtutibb, ha a csomagolásában hagyod, és a fent említett módszereket alkalmazod.
- Fontos még, hogy megfelelő munkalapon dolgozz, különben a gyurma leragad. Nekem az áttetsző csomagoló papír vált be a legjobban. Persze vannak jobb módszerek, de ha gyors és otthon kivitelezhető megoldást szeretnél, ez a legjobb (szerintem). Régen sütőpapírt használtam, de nem volt az igazi, egyetlen előnye az volt, hogy meglátszottak rajta, hogy hol, melyik színnel dolgoztam, így nem lett a fehérből világos zöld. :)
- Gyurma vágásához megfelel egy jó kés, de kaphatóak külön erre pengék is, (én mini pengéket, az ebay-en vettem 10 darabot, 10$-ért ;) )
Egyenlőre alaptudnivalóknak ennyit szántam, későbbiekben módszereket, ötleteket rakok még fel gyurmázással kapcsolatban. :)

A bejegyzés végére pár általam készített gyurmalkotás, ami remélem ad nektek némi ötletet, és kedvet hogy belevágjatok. (Lehet hogy némelyeknek ismerősek a képek a kreativegyedi.blogspot.com-ról, ez egy régebbi blog próbálkozásom volt, ami akkor még csak a gyurmákkal foglalkozott, szóval nem "loptam" őket.)

Jó szórakozást! :)
~Bogideas
Ez a kis üveg, biztos jobb kedvre derít. :)

A folyékony gyurma gyakorlati alkalmazása

A mintanyomó, és a csillámpor első használata, még anno

Első rendeléseim egyike

Egyik kedvenc sütis kitűzőm :)


Sziasztok!

Az előző bejegyzésben láthattátok, hogy a FIMO kiegészítők száma elég sok, úgyhogy egy régebbi írásomat felhasználva szeretnék egy bővebb képet adni nektek. Azért is szeretném ezeket "újrahasznosítani" mert anno nagyon-nagyon sok munkámba került, főleg hogy az árakat is feltüntettem (azóta bekövetkezett esetleges változtatások miatti eltérésekért elnézést kérek).
Elsőként a FIMO air-ről, aminek sok alfaja van, ezért érdekes lehet. Ráadásul nagyon sokszínű a kínálata, habár én nem dolgoztam még vele.
Remélem hasznos találjátok majd, íme:

Lássuk mi is ez: 
A Fimo Air több dologban is különbözik az eddig megismert gyurmáktól:
1. levegőn száradó (!)
2. színválasztéka
 
3. a kiszerelés nagysága => az ára

1.Levegőn száradás:
Bizony, nem olvastátok félre, LEVEGŐN száradó! Csak meg kell formázni, 24 órán át hagyni száradni, és kész is!

2.Színei:
A Fimo Air-nek több fajtája is van (ezekről nem sokára beszámolok), ezek főleg természetes, fa, porcelán és agyagra hasonlító színek.

3. Kiszerelés=> ár:
Itt is fajtának megfelelően kisebb-nagyobb kiszerelések vannak: 1000(!!), 500, 350, 250 és 125, 2x100, és 6x55g-os.
Ennek megfelelően az árak is magasabbak. Ezeket majd külön a fajtákhoz leírom, mert nincsenek arányban a kiszerelések nagyságával.
Fajták:

1.Basic:
Ez a fajta 500 illetve 1000g-os kiszerelésben kapható, fehér, flesh és terracotta színekben.
A Hobbyművészben 500g-os kiszerelések vannak 855 Ft-ért.



2. Light
Ez a fajta 6 féle színben kapható. Kiszerelései: a fehéret 500 illetve 250g-os csomagban lehet kapni, külön-külön a színeket 125g-os kiszerelésben, valamint van egy olyan csomag, amiben mind a hat szín benne van, 55-55 grammjával.
Árai: a Hobbyművészben a 125g-os kapható 905Ft-ért.



3.Microwave
Ez a gyurma az előbbiekkel ellentétben nem levegőn szárad, hanem mikrohullámú sütőben sül ki.
Két színben kapható: fehér és terracotta.
Kiszerelései 250 g-osak és 1795 Ft-ért kaphatóak.
Ezenkívül van még egy különleges csomag ami egy képkeret és 250g fehér Fimo Air microwave-t tartalmaz a díszítéshez.







4.Natural
Ez a különleges gyurma különleges színeivel, kisütve olyan mintha egy fából készült tárgyat tartanánk a kezünkben! 350g-os csomagokban árulják őket, de árat sajnos nem tudok mondani, mert a Hobbyművészben nem kapható!





5.Papírmasé
Ebben a csomagban nem gyurmát találunk. Hanem az összetevőit! Bizony itt (ahogy az alsó képen is látszik) magunknak kell összeállítani a gyurmát ami kisütve akár a papír olyan, így bármilyen formát hajtogathatunk belőle! Színei nincsenek, mi festjük meg. A doboz 2x100g anyagot tartalmaz amit vízzel kell felkeverni.
Ez újdonság, tehát ebbők kifolyólag sem kapható a Hobbyművészben.



~Bogideas
Sziasztok!

Még 24 óra sem telt el a blog létrehozása óta, de újabb bejegyzéssel jelentkezek.
Egyrészt szeretném "letudni" az uncsi részeket, és újdonságokkal meglepni titeket, pláne, hogy a hétvégén sok újdonság született. :) Ráadásul bele is ástam meg a Pentart világába, úgyhogy rá eszméltem, hogy nagyon sok minden tanulnivalóm van még a szakmában. Rengeteg új dolgot írtam a bevásárlólistámra, és alig várom, hogy ezek egy részét megvegyem, vagy szülinapra, karácsonyra megkérjem/kapjam. Annyira izgatott lettem, amilyen már rég nem voltam, sajnos ha nem viszel bele egy kis változatosságot, és mindig ugyanazokkal az anyagokkal szinte már lépésszerűen ugyanazt csinálod, ráadásul kényszerből, nem is kedvedre, az megölheti az egészet :(. Na hát majdnem én is így jártam, de most rengeteg terv van a fejemben, csak ehhez még be kell vásárolnom. :) Na de szaporítom tovább a szót, itt a második rész :)

A már említett fimo.com oldalon találtam rá a különböző kiegészítőkre, amelyek nagyszerűen segítik a gyurmázást. Ezek közül ma hármat osztok meg veletek, későőb majd a többire is sor kerül.

Nyújtó rúd:

Ez egy kb. 20 cm-es rúd, amivel nagyszerűen lehet nyújtani. Anyaga műanyag, ezért nem tapad rá a gyurma. Hobbyművészben kapható, ára 2-3ezer Ft körül mozog. Ha valaki nagyon elszánt, és még pénze is van megéri. Én nem tartóztam az előbbiek közé :/

Nyújtó gép:

Ezzel a géppel csak beteszed gyurmát, megforgatod a kart és már is ki van nyújtva! Még kényelmesebb megoldás, ennek viszont az ára már elég borsós (10.000Ft körül). Nem pont FIMO márkájút, de már láttam boltokban. (Akinek esetleg van otthon tésztanyújtó gépe, az is tökéletesen megfelel ;) )

Fimo liquid:


Ezzel a
 folyékony gyurmával tejszínhabot, öntet készíthetsz, csak színezd meg egy kis gyurmával vagy porkrétával! A kinyomtatott mintákat is nyugodtan rá teheted a gyurmára, csak kend Fimo liquid-del! Színezés nélkül a folyadék átlátszó!


Fimo gyurmavágó penge:


A csomag három darab pengét tartalmaz: egy simát, egy hullámosat, és egy hajlíthatót. Ezekkel hullámosan, ívesen is tudunk vágni. Ára: 2295 Ft.

Fimo formázó eszközök:


A tartó négy műanyag modellező eszközt tartalmaz mellyel vonalkázhatunk, lapíthatunk stb. Árát sajnos nem tudom, mert a Hobbyművészben nem kapható.

Fimo mixing template:

Különböző színek keveréséhez.  Árát nem tudom.

Fimo csiszoló papír:

Aki már próbálta alakítani a kisült gyurmák felszínét az tudja, hogy nem könnyű, sőt. Ezért van a Fimo által gyártott csiszoló vászon, ami három erősségben kapható. Hasznos lehet! Árat is sem tudok, de a külföldi adatokból következtetve, olyan 2-3 ezer forint lehet.


Fimo Magic gyöngykészítő:


Talán kicsit kilóg a sorból, de mindenképpen ötletes kis szerkezet.
A lényege, hogy egy kis gyurma gömböt beteszünk az egyik rekeszébe, és a kétfelet egymáson tolva, vagy egy teljesen szabályos gömböt, vagy egy ovális vagy egy kocka formát kapunk. Ezekből aztán igazán elegáns nyakláncokat lehet készíteni. Van egy "nagy testvére" ami 5 különböző átméröjű gömböt készít. 
Áraik: a "kicsié" 2950 Ft., a "nagyé" 4365 Ft. 



Ezen kivül kapható ún. gyöngytű is amellyel eldeformálás nélkül tudjuk kisütni a gyöngyöket. (Mennyiség 50 db.) Ára: 1950 Ft.

Fimo lakkok& leaf metal:






 A Fimo lakkjai fényesben  vagy selyemfényesben kaphatóak (a legfelső selyemfényű lakk a lentebb található metal leafhez való, a második, a gyurmához.) A képen látható kiszerelések 35 ml-ek, de a sima fényes (nem selyemfényű) lakk kapható 10 ml-ben is.
A 35 ml-esek 1200 Ft-ba, a 10 ml-s 825 Ft-ba kerül, tehát a 35-ös jobban megéri.  



Ha jól értelmezem ebben a csomagban 7db egy fajta fémszínű papírok találhatóak, amelyek a gyurmára nyomkodva arany, ezüst stb. színűre festik a gyurmát. Kisütés után pedig le kell lakozni (a selyemfényűvel) az így elkészült tárgyat. Ára: a külföldiekből következtetve 2500 Ft. körül, de a Hobbyművészben nem kapható!

Metál porok:


Ezekben a 10g- os üvegekben arany ,ezüst és bronz porok találhatóak, amelyeket sütés előtt kell felvinni a gyurmára, majd sütés után le kell lakkozni, így gyönyörű dolgok születnek. Ára: 1200 Ft.

Fimo öntőformák:
A képen látható formákkal angyalkákat készíthetünk, de van még rengeteg fajta: téli figurák, farmon és tengerben élő állatok, macik, kagylók, őszit termések, gyümölcsök, karácsonyfa díszek, rózsák, horoszkóp, szívek (kedvencem) és egyéb figurák. (Ezeket lásd a Fimo honlapján.)
Használata egyszerű csak egy darab gyurmát kell a formába helyezni és belenyomkodni, hogy felvegye a formát. (Ajánlom hogy a formát picit lisztezzétek be, hogy ne ragadjon bele.)
Ára: 1725 Ft.


Fimo minta nyomók:

Ez a két szilikon lapot tartalmazó csomag csodás mintákat varázsol a gyurmákra. Több párosításban is kapható:
barokk és art noeveau (?), oriental (keleti) és meadow (rét), krokodilbőr és bőr, kotta és írás, fa és kötött (pulcsi), valamint a csipke és 10 különböző minta. Én ez utóbbival rendelkezem. (Képek lásd Fimo.com) Nagyon hasznos sok szép mintát lehet vele csinálni, de lisztet ajánlatos használni, mert beleragad. (Van aki vízzel csinálja, de nekem úgy elázott a gyurmám.)
Ára: kb. 1900 Ft.

Ennyi lenne a süthető gyurmával kapcsolatos kiegészítők ismertetése, remélem nem volt nagyon unalmas, és párat esetleg beszereztek. :)
Szeretném hangsúlyozni, hogy a fenti termékek sok esetben helyettesíthetők otthoni eszközökkel (pl csiszolóvászon), vagy külföldi oldalakról olcsón vásárolt holmikkal. Előnyt azért jelenthetnek az eredeitermékek, mert ezek minősége garantált, és kifejezetten gyurmákhoz vannak, így biztos nem mondanak csődöt (csak ennek ára van). Szóval ki-ki döntse el, hogy áldoz-e rá, avagy sem, igyekeztem objektív maradni, és pozitívumokat és negatívumokat egyaránt felsorolni.


Jó szórakozást!


~Bogideas

1 megjegyzés:

  1. Kedves Bogideas!
    Nagyon hasznosak, amiket leírtál. Köszönöm, hogy megosztottad. Egy olyan kérdésem volna, hogy ha sima hobbiboltba kapható csillámport veszek, azt használhatom a fimo süthető gyurmához és ha igen, akkor sütés előtt lehet e beleszórni a gyurmába?

    VálaszTörlés